Maraton i zwiedzanie

Stockholm StoRy RunneRs

Na jubileuszowy 40. ASICS Stockholm Marathon organizatorzy przygotowali całkiem nową trasę. Obejmie ona siedem dzielnic Sztokholmu: Östermalm, Vasastan, Kungsholmen, Gamla stan, Djurgården, Södermalm, Norrmalm.

Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter i atmosferę, którą biegacze będą mieli okazję poczuć. Maraton sztokholmski szczyci się tym, że jest „prawdziwie miejski” w swoim charakterze. Organizatorzy mają chyba na myśli to, że biegnąc wyznaczoną trasą można faktycznie zwiedzić miasto i doświadczyć różnorodności tej pięknej skandynawskiej stolicy. Biegacze wystartują (i zakończą swój bieg) w najbardziej ekskluzywnej części Sztokholmu – Östermalm. Następnie przebiegną modną, pełną małych, klimatycznych kawiarenek dzielnicę Vasastan, by dotrzeć na Kungsholmen, gdzie znajduje się m.in. Ratusz Miejski. Maratończycy będą mieli okazje podziwiać Ratusz dwukrotnie – na ok. 9 i 36 kilometrze. Dalej pobiegną południową częścią dzielnicy Norrmalm na Östermalm pokonując najbardziej znaną ulicę miasta Strandvagen , by wbiec na Djurgården i w „pięknych okolicznościach przyrody” na jakiś czas zapomnieć, że to „prawdziwie miejski” maraton.

Z Djurgården pobiegną po raz drugi ulicą Strandvagen, tym razem kierując się na Gamla Stan – historyczne centrum Sztokholmu, mijając po drodze Pałac Królewski. Ze sztokholmskiej Starówki, podziwianej nieco z boku, uczestnicy maratonu wbiegną do dzielnicy sztokholmskiej bohemy czyli do Södermalm, którą poznają znacznie lepiej niż uczestnicy poprzednich edycji, gdyż trasa w dzielnicy została znacznie rozbudowana. Swoją przygodę na Södermalm maratończycy zakończą wbiegając na najbardziej znany sztokholmski most Västerbron, którym przedostaną się ponownie na Kungsholmen. Z mostu skierują się do Ratusza i po raz trzeci zawitają na Strandvagen, by ostatnie 2 km i 195 metrów przebiec ulicami Östermalm wprost na Sztokholmski Stadion Olimpijski. A tam już tylko wspaniały finisz i walka o wymarzony wynik do ostatniego metra!

Przygotowując tekst korzystałam z oficjalnej strony ASICS Stockholm Marathon. Można na niej obejrzeć trasę.