Poradnik maratończyka

Stockholm StoRy RunneRs

Jeśli startujesz w tegorocznym 41. ASICS Stockholm Marathon i samodzielnie planujesz wyprawę do Sztokholmu skorzystaj z naszych doświadczeń.

1. Przeanalizuj i poznaj dokładnie trasę
Zwróć uwagę na jej profil pamiętając, że Sztokholm to miasto wysp (klify znaczy też podbiegi) i mostów (podbiegi, zbiegi), więc trasa nie należy do płaskich, za to jest jedną z najpiękniejszych w Europie. Przeczytaj nasz szczegółowy Przewodnik maratończykapierwsza dycha, druga dycha, trzecia dycha, czwarta dycha i spektakularny finisz, gdzie kilometr po kilometrze poprowadzimy Cię przez kolejne dzielnice Sztokholmu i opowiemy o miejscach, które zobaczysz w trakcie biegu.

2. Zaplanuj podróż i transport na miejscu
Z Polski zdecydowanie najtaniej można polecieć z Wizzair na lotnisko Sztokholm Skavsta wybierając wylot w piątek i powrót w poniedziałek (przykładowe ceny na ten moment: Katowice 89/75 zł; Warszawa 169/99 zł) – jeśli jesteś posiadaczem karty Wizzair Discount zapłacisz jeszcze mniej. Do kosztów podróży musisz doliczyć koszty transportu na i z lotniska Skavsta pamiętając, że czeka cię jeszcze ok. 1,5 godzinny przejazd autobusem Flyssbussarna za ok. 280 SEK (koron szwedzkich czyli ok. 120 zł) w obie strony. O innych możliwościach transportu lotniczego przeczytasz tutaj.
Jeśli latanie jest dla ciebie problemem możesz dopłynąć do Sztokholmu np. promami Pollferies, które pływają z Gdańska do Nynäshamn – sprawdź tutaj.

Kiedy dotrzesz do Sztokholmu najlepiej jeszcze na stacji T-Centralen zaopatrz się w darmową mapę w Informacji turystycznej oraz wykup kartę SL (koszt nienaładowanej karty to 20 SEK), która umożliwi ci poruszanie się po Sztokholmie bez ograniczeń transportem publicznym (metro, tramwaje, autobusy, promy). Koszt karty SL to: 24-godzina 130 SEK (dorosły), 72-godzinna 260 SEK. W związku z przysługującymi ci darmowymi przejazdami wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w dniu maratonu (przed i po) na numer startowy warto rozważyć zakup pojedynczego biletu lub wersji Reskassa – sprawdź tutaj. Zakup kart i biletów w SL Center na T- Centralen lub w automatach (płatność tam tylko kartą).

3. Zarezerwuj sobie czas na EXPO
To gratka dla wszystkich biegaczy, tu możesz zaopatrzyć się we wszystko, czego ewentualnie zapomniałeś z domu i poczuć tą szczególną atmosferę przedstartową w gronie biegaczy ze 100 krajów świata. Tu odbierzesz także swój pakiet startowy i uzyskasz wszelkie informacje dotyczące maratonu, a także wejściówkę na Zeta Pasta Party. Pamiętaj, że numer startowy upoważnia cię do darmowych przejazdów komunikacją miejską w dzień maratonu czyli 1 czerwca (sobota) przed i po starcie. EXPO czynne już od czwartku 30 maja w Danicahallen na Fiskartorpsvägen 34, w okolicy Stadionu Olimpijskiego, na obiektach sportowych Ostermalm IP.

high five 2018

4. Rozważ start w ASICS High Five

Możesz potraktować go jako rozruch przed startem w sobotę lub pokibicować uczestnikom biegu na 5 km siedząc na trybunach Stadionu Olimpijskiego. Bieg odbywa się w piątek o 17.30 i cieszy ogromnym zainteresowaniem. To jego druga edycja. Udział w biegu jest dodatkowo płatny i wynosi 35/40 euro w dniu startu.

pasta party 2018

5. Nie przegap Zeta Pasta Party
To czas na naładowanie się przed startem i wspólną rozrywkę z innymi biegaczami. Już drugi rok odbywa się ono na słynnym Stadionie Olimpijskim w piątek 31 maja, wspólnie z uczestnikami biegu ASICS High Five. Będziesz mógł zjeść pożywny posiłek, posłuchać wywiadów i koncertów.

muzea z wody

6. Zaplanuj zwiedzanie Sztokholmu
Jeśli jesteś w stolicy Skandynawii po raz pierwszy musisz choć posmakować jej piękna. Jeśli przeczytałaś przewodnik maratończyka wiesz, co zobaczysz na trasie wybieganych po Sztokholmie ponad 42 km. Jednak to nie to samo, co spokojny spacer po Gamla Stan w niedzielę, już po regeneracji. Rozważ ciekawą ofertę StoRy TouRs i daj się oczarować Wenecji Pólnocy!

Życzę spektakularnego finiszu na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie!