Przewodnik maratończyka – ostatnia dycha i spektakularny finisz

Stockholm StoRy RunneRs

W sobotę, 2 czerwca 2018 roku o 12.00 startuje 40. ASICS Stockholm Marathon. Będę tam z wami, a przede wszystkim z moim maratończykiem!

Choć prognoza pogody nie zachęca (niewielu decydując się na maraton w stolicy Skandynawii brało pod uwagę, iż będzie biec w temperaturach iście południowoeuropejskich), ja wierzę, że będzie fantastycznie! Trzymam kciuki za każdego maratończyka! Przekraczajcie swoje ograniczenia, walczcie ze słabościami i wygrywajcie swoje cele, czasy na mecie 1912 Olimpic Stadium w Sztokholmie! Przed nami ostatnia dycha, a dokładniej 10 km i 195 metrów. Dacie radę!

32. Högbergsgatan – Hornsgatan
Zostało ostatnie dziesięć kilometrów! Zbierzcie wszystkie siły, które macie. Kiedy dotrzecie do ulicy Hornsgatan poczujecie obecność Stiega Larssona. To właśnie tu, pod nr 78 Lisbeth Salander spotkała Mikaela Blomkvista w jego ulubionej kawiarni.

33. Hornsgatan – Högalidsparken
700 metrów dalej, jesteście już na Lundagatan 41. To tu, zgodnie z trylogią Millenium Stiega Larssona, dorastała Lisbeth Salander. Od tego miejsca wasze samopoczucie znacznie się poprawi. Dotarliście do najwyższego punktu Södermalm i z góry zobaczycie dwie wieże kościoła Högalid.

34. Högalid – Västerbron
W 1864 roku w Sztokholmie można było usłyszeć głośny wybuch. Do eksplozji doszło w budynku Lorensberg, w którym Alfred Nobel eksperymentował z nitrogliceryną, będąc o krok do wynalezienia dynamitu. Zginęło sześć osób, w tym młodszy brat Alfreda Emil. My kontynuujemy wspinaczkę na Västerbron, Największy szwedzki most łukowany. To najtrudniejsza wspinaczka trasy, więc zachowajcie spokój. Rozejrzyjcie się wokół i spróbujcie zająć swe myśli widokiem odbijającej promienie słońca tafli wody.

35. Västerbron – Rålambshov
Po około 15 milach od opuszczenie jej w okolicy Ratusza, wracacie na Wyspę królów (Kungsholmen) Pod mostem znajduje się klub jachtowy, z którego para z Bergmanowskiego “Lata z Moniką” (Summer with Monika) rozpoczęła podróż na archipelag. Film Bergmana został skonfiskowany przez obyczajówkę podczas jego premiery w Los Angeles. Widocznie dla amerykańskiej publiczności lat 50-tych było w nim za dużo nagości.

36. Rålambshov – Norr Mälarstrand
I znów zbliżamy się do tafli jeziora Mälaren (jak miło!). Zanim jednak tam dotrzemy biegniemy wzdłuż parku Rålambshovs – Rålambshovsparken. Możemy w skrócie nazywać go Rålis, choć nie wiem czy nawet tak krótka wersja będzie dla nas łatwiejsza do wymówienia ;). Park zwykle jest dość zatłoczony, szczególnie w słoneczne wiosenne dni, kiedy to Sztokholmczycy, którzy z trudem przetrwali depresyjne, ciemne, zimowe miesiące, śpieszą opuścić swoje zimowe gniazda i zażyć słonecznej terapii. Wielu z nich nawet decyduje się na kąpiel w lodowatej wodzie jeziora (ała!), tak czystej, iż spokojnie można ją pić (nie do wiary!).

37. Norr Mälarstrand – Stadshuset
Kontynuujemy, niczym niezakłócony, bieg w kierunku wyjątkowej i wspaniałej budowli z czerwonej cegły (cóż za konsekwencja!) czyli Ratusza Miejskiego – City Hall, perły narodowego romantyzmu, który królował w krajach nordyckich na początku XX wieku. Z ciekawostek – 40 lat po wybudowaniu Ratusza czterech gości z Liverpoolu zostało sfotografowanych na tle jego ścian. Zdjęcie owo stało się później okładką piątego albumu Beatlesów – “Long Tall Sally”. W przepięknym Ratuszu, a dokładniej w Sali Błękitnej, co roku odbywa się także prestiżowa kolacja dla laureatów Nagrody Nobla i gości, a następnie, w Sali Złotej, bal.

38. Stadshuset – Kungsträdgården
Dość łatwym odcinkiem trasy żegnamy wyspę Kungsholmen i wbiegamy wprost do “politycznego serca Sztokholmu”, tuż obok budynków Parlamentu, na plac Gustawa Adolfa – Gustav Adolfs Torg. Przy placu, noszącym imię króla rządzącego Szwecją na początku XVII wieku, od 1782 roku mieścił się budynek Opery Królewskiej. Tam właśnie dziesięć lat później został zastrzelony król Gustaw III, a budynek został zburzony w 1892 roku.

39. Kungsträdgården – Strandvägen
Pomiędzy Operą Królewską i Teatrem Dramatycznym znajduje się Ogród Królewski – Kungsträdgården, obecnie park publiczny w centrum Sztokholmu, w dzielnicy Norrmalm. Zaliczany jest on do najstarszych parków w stolicy Szwecji, a udostępniony obywatelom przez Gustawa III w XVIII wieku, wcześniej pełnił funkcję parku przypałacowego wzniesionego w latach 1635–1643 pałacu Makalös. To popularne miejsce spotkań, możecie się więc spodziewać wielu kibiców.

40. Strandvägen – Narvavägen
Światowej sławy reżyser Ingmar Bergman opuścił Szwecję w 1976 roku, po tym, kiedy policja aresztowała go za oszustwa podatkowe podczas prowadzonej przez reżysera próby w Królewskim Teatrze Dramatycznym. Jego imienniczka Ingrid Bergman dorastała tuz obok teatru na ulicy Strandvägen 3.

41. Narvavägen – Karlavägen
Wyobraźcie sobie zarazę, która w 1710 roku „zabiła” 20 000 ludzi, złożonych potem w masowych grobach. Jeden z nich znajduje się właśnie tutaj, w miejscu, w którym wy mierzycie się z 600 metrami przewyższenia z ulicy Narvavägen do Karlaplan. Mieszkający na Karlaplan młody matematyk Arne Beurling samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku tygodni, złamał szyfr, którym posługiwali się naziści.

42. Karlavägen – Stadion
Meta maratonu sztokholmskiego znajduje się na Stadionie Olimpijskim z 1912 roku. To fantastyczne i wypełnione sportowym duchem miejsce – wprost na wspaniały finisz! Zgromadzeni na trybunach kibice wiwatują na waszą cześć! To wprost wymarzony finał 42km i 195 metrów walki z własnymi słabościami! Sztokholmski stadion to wyjątkowe miejsce także dlatego, że zostało na nim pobitych najwięcej światowych rekordów – aż 83 aż do dziś!

Bo dziś jest ten dzień, w którym każdy z was może pokonać własne ograniczenia i ustanowić swój własny rekord biegnąc torem, po którym wcześniej biegało wielu mistrzów olimpijskich. Poczuj się jak jeden z nich – osiągnij swój cel! Meta na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie czeka na Ciebie!