Arktyka – wystawa w Nordiska museet

Stockholm - known and unknown

Arktyka znika, lód się topi. To fakt, który mnie osobiście dotyka i przeraża, bo wiem, że ma wpływ na moje życie i życie moich dzieci.

arktyka 2

Świadomość zmian, jakie zachodzą na biegunie północnym wydaje się być kluczowa dla rozmów o zmianach klimatu, jakie toczą się obecnie w różnych miejscach na świecie. Zmianach, których doświadczamy już teraz.

Jako ludzkość popełniliśmy siedem grzechów głównych w stosunku do natury/przyrody. Kieruje nami pycha, chciwość, żądza, zawiść, łakomstwo, gniew i lenistwo. Uważaliśmy, a niektórzy nadal tak myślą (sic!), że jesteśmy jej panami, zarządcami i dawaliśmy sobie prawo do korzystania z jej zasobów zgodnie z naszymi zachciankami, wygodą i potrzebą posiadania. Przestaliśmy żyć zgodnie z jej rytmem i prawami, zamiast tego siłą staramy się narzucać jej własne bezmyślnie niszcząc i eksploatując zasoby naszej planety. Nie porusza nas jej cierpienie, ból. Bezmyślnie konsumujemy, nie dostrzegając konsekwencji, które nadeszły. To z nimi zmierzą się nasze dzieci.

Kiedy wchodzę w szczelinę lodowej bryły myślę właśnie o tym.

Wystawę można zwiedzić w słuchawkach, korzystając z przewodnika w kilku wersjach językowych.

Czy robi wrażenie? Sprawdźcie sami.

Moim zdaniem ta wystawa to forma uświadomienia, nienachalnej acz koniecznej edukacji, byśmy wszyscy mogli zrozumieć co się dzieje i jaki wpływ ma to na życie rdzennych mieszkańców Arktyki oraz pojąć konsekwencje, jakie dotkną mieszkańców całego globu.  To ważne, bo musimy zdawać sobie sprawę z tego, co bezpowrotnie tracimy.

Paradoksalnie to właśnie rdzenni mieszkańcy Arktyki, żyjący w zgodzie z naturą, jako pierwsi ponoszą konsekwencje związane ze zmianą. Ludzie, którzy od zawsze są częścią przyrody najsilniej doświadczają zmian związanych z topnieniem lodu, a co za tym idzie emigracją i wymieraniem zwierząt, zmianami w obrębie fauny i flory, temperatury.

Część z nich utraci, lub już utraciła tereny, które do tej pory zamieszkiwała.

 

 

 

 

Co się stanie, jeśli Arktyka zniknie? Czy można ten proces zatrzymać? Odwrócić? Jakie decyzje powinny podjąć światowe organizacje, rządy poszczególnych państw? Co każdy z nas może zrobić?

Deklaracje osobiste możecie złożyć już dzisiaj w Nordiska przy stoisku Future. Możecie też sprawdzić, jak wasza decyzja w zakresie np. zaniechania zakupu ubrań, latania samolotem, czy zaprzestania używania plastiku wpływa na los Arktyki i świata. Czy będziecie konsekwentni? Czy weźmiecie na siebie odpowiedzialność za los planety, przyszłych pokoleń? Brzmi górnolotnie, ale dzisiaj nie chodzi o piękne słowa lecz czyny, proste codzienne działania, które każdy z nas może podejmować.

Więcej na temat wystawy możecie dowiedzieć się na stronie Nordiska.