Przewodnik maratończyka – kolejna dycha 

Stockholm StoRy RunneRs

Mój maratończyk już od stycznia jest w intensywnym trybie treningowym do 40. ASICS Stockholm Marathon, a ja także od jakiegoś czasu trwam w trybie przygotowawczym oswajając sztokholmski maraton z myślą o nim i o was – potencjalnych startujących.

Podczas półmaratonu żywieckiego mój biegacz założył po raz pierwszy koszulkę treningową ASICS Stockholm Marathon, którą przywiozłam mu w zeszłym roku ze Sztokholmu po zarejestrowaniu go na start w tegorocznej, jubileuszowej edycji maratonu. Forma mojego maratończyka jest wyborna, łamie czasy i wyznacza nowe cele, a wszystko to na drodze do Sztokholmu i osiągnięcia swojego wymarzonego rezultatu. Towarzyszę mu, kibicuję, podziwiam i opisuję trasę kilometr po kilometrze. Dla niego i dla was.
Dziś przed nami kolejna dycha. Gotowi? Ruszamy!
Tym, którzy dołączyli do nas teraz polecam lekturę poprzedniego wpisu – pierwszej dychy.

11. Gustav Adolfs Torg – Nybroplan
Pomiędzy Operą Królewską i Teatrem Dramatycznym znajduje się Ogród Królewski – Kungsträdgården, obecnie park publiczny w centrum Sztokholmu, w dzielnicy Norrmalm. Zaliczany jest on do najstarszych parków w stolicy Szwecji, a udostępniony obywatelom przez Gustawa III w XVIII wieku, wcześniej pełnił funkcję parku przypałacowego wzniesionego w latach 1635–1643 pałacu Makalös. To popularne miejsce spotkań, możecie się więc spodziewać wielu kibiców.

12. Strandvägen
Światowej sławy reżyser Ingmar Bergman opuścił Szwecję w 1976 roku, po tym, kiedy policja aresztowała go za oszustwa podatkowe podczas prowadzonej przez reżysera próby w Królewskim Teatrze Dramatycznym. Jego imienniczka Ingrid Bergman dorastała tuz obok teatru na ulicy Strandvägen 3.

13. Narvavägen – Karlavägen
Wyobraźcie sobie zarazę, która w 1710 roku ‘zabiła’ 20 000 ludzi, złożonych potem w masowych grobach. Jeden z nich znajduje się właśnie tutaj,  w miejscu, w którym wy mierzycie się z 600 metrami przewyższenia z ulicy Narvavägen do Karlaplan. Karlaplan to miejsce, gdzie młody matematyk Arne Beurling samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku tygodni, złamał szyfr, którym posługiwali się naziści.

14. Karlavägen – Engelbrektsgatan
Jeszcze do końca XIX wieku ulicą/aleją Karlavägen pędzono stada krów na pastwiska Gärdet (sprawdź 18). Po lewej stronie widzimy park Humlegården („the hops garden” – „chmielowy ogród”), który został założony w czasie panowania Gustawa Adolfa w celu hodowli chmielu dla browarów piwnych. Z czasem został przekształcony w park rozrywki – wypełniony karuzelami i pawilonami do tańca. Lipy rosnące wzdłuż alei pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku, z czasów panowania królowej Krystyny Wazówny.

15. Engelbrektsgatan – Valhallavägen
Z sukcesem pokonaliśmy jedną trzecią maratońskiego dystansu i w nagrodę widzimy po lewej nasz cel – Stadion Olimpijski. Finisz i meta na historycznym, sztokholmskim stadionie to spełnienie waszych marzeń, ale jeszcze nie teraz. Mam wam jeszcze wiele do pokazania! Niech nie skusi was bliskość mety, nie pokona zmęczenie i chwilowe zwątpienie! Cel nadal przed nami! Biegniemy! Na wzmocnienie, w szczególności dla fanów opery, piękne wykonania arii operowych Jussi Björling i Birgit Nilsson – dwójki z grona wybitnych uczniów Królewskiej Akademii Muzycznej („Royal College of Music) założonej w 1771 roku , które usłyszymy mijając gmach akademii znajdujący się obok stadionu.

16. Valhallavägen – Gärdet
Wracamy do Valhalli, mitycznej krainy, do której zgodnie z wierzeniami Wikingów podróżują po śmierci wojownicy odprowadzani przez Valkyrie. W małym parku po prawej  – parku Gustawa Adolfa odbyły się pierwsze zawody biegowe w 1891 roku. Zwycięzca miał do przebiegnięcia milę stromą trasą w kształcie trójkąta w czasie krótszym niż pięć minut.

17. Gärdet – Diplomatstaden
Musimy zdobyć niewielki pagórek na ulicy Oxenstiernsgatan zanim przyjemnym spadem dotrzemy do  ekskluzywnej części miasta  – Diplomat City. Na prawo widzicie Park Nobla, który aż wiek czekał na wybudowanie w nim pałacu noblowskiego, gdzie miały odbywać się ceremonie wręczenia Nagrody Nobla (sprawdź 9). W Parku Nobla można zobaczyć wszystkie gatunki drzew rosnące w Szwecji.  Po lewej stronie stoi budynek byłej ambasady RFN, zajętej przez terrorystów w 1975 roku. Kiedy rząd niemiecki odmówił realizacji ich żądań, ci w odwecie zabili dwóch zakładników. W tym wydarzeniu zginęło także dwóch terrorystów, w wyniku wybuchu podłożonej przez nich bomby.

18. Djurgårdsbrunnsvägen
Rozległe pola po lewej nazywają się Gärdet, kiedyś był to plac apelowy dla wojsk Charlesa XIV Johna, francuskiego marszałka, który został królem Szwecji w 1818 roku jako pierwszy z dynastii Bernadotte.  Potomkowie z tej dynastii do dziś rządzą Szwecją. Budynki mieszkalne Gärdet zostały wybudowane w latach 30-tych, w przejściowym okresie architektury. Zawiera on zarówno idee funkcjonalizmu, jak i stylu angielskiego planowania ogrodów miejskich.

19. Djurgårdsbrunnsvägen – Manillavägen
Na wyspę Djurgården prowadzi nas przyjemny zbieg. Oto zanurzamy się w zieleń w jednej z najbardziej ekologicznych stolic Europy. Przebiegamy mostem Djurgårdsbrunn nad kanałem, który został wykopany w 1834 roku. Jego powstanie  uniemożliwiło marynarzom unikanie płacenia myta, a południe Djurgården dzięki temu na nowo stało się wyspą. Na kanale rozegrano zawody wioślarskie podczas olimpiady w 1912 roku.

20-22. Djurgårdsvägen
Ten odcinek maratońskiej trasy „kręci” po zielonej wyspie Djurgården, której nazwa oznacza „Ogród zwierząt”. W przeszłości otaczał ją mur, a za nim rodzina królewska polowała na jelenie. W XVII wieku urządzano tu także walki lwów i niedźwiedzi. Kiedy zburzono mur, Sztokholmczycy masowo zaczęli urządzać sobie wycieczki i pikniki na zielonych terenach wyspy, uciekając od zanieczyszczonych ulic centrum miasta. Ciesz się więc Strefą Natury (NATURE ZONE). Muzeum ABBY zobaczysz w połowie trasy biegowej.

Uwaga, osiągnęliśmy półmetek! Do zobaczenia na kolejnej dyszce!

Tłumaczenie kreatywne na podstawie tekstu z oficjalnej strony ASICS Stockholm Marathon: Gabriela Glajcar
Zdjęcie: Gabriela Glajcar