Smaka På Stockholm czyli Festiwal kulinarny Smak Sztokholmu

Sztokholm moimi oczami

Festiwal co roku odbywa się na początku czerwca (zwykle w weekend). Tegoroczny to już 27. Taste of Stockholm.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 1992 roku i związana jest z nazwiskami trzech organizatorów: Andersa Sewerina, Markusa Saari i Johana Turessona. Miejscem wydarzenia od początku jest Kungsträdgården (Ogród Królewski) obecnie park publiczny w centrum Sztokholmu, w dzielnicy Norrmalm. Zaliczany do najstarszych parków w stolicy Szwecji, a udostępniony obywatelom przez Gustawa III w XVIII wieku, wcześniej pełnił funkcję parku przypałacowego wzniesionego w latach 1635–1643 pałacu Makalös.

Festiwal cieszy się od lat ogromną popularnością, co roku odwiedza go ponad 350 000 gości, miłośników dobrej kuchni z całego świata. Jest to swoista sensacja kulinarna – w czasie festiwalu można spotkać i skosztować potraw serwowanych przez najlepszych restauratorów, właścicieli food traków, piekarzy i wielu lokalnych producentów żywności. Wybór jest ogromny i każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Podczas festiwalu można także obejrzeć pokazy gotowania w wykonaniu najlepszych szefów kuchni. Jednak Smaka På Stockholm to nie tylko wydarzenie kulinarne, ale także muzyczne (w trakcie trwania festiwalu można posłuchać ok. 30 znanych wykonawców) i zjawisko społeczne. Festiwal ma swoją tradycję i trudno było by wyobrazić sobie Sztokholm bez tego wydarzenia. Sztokholmczycy i turyści jedzą i piją ramię w ramię rozkoszując się tysiącami smaków zebranych w jednym miejscu. To niesamowite i prawie mistyczne doświadczenie. Świetne jedzenie, wyśmienite napoje, fantastyczna muzyka i atmosfera, którą można określić jako tygiel wielokulturowy stanowiący esencję codzienności Sztokholmu. Żeby to zrozumieć, trzeba osobiście doświadczyć Smaka På Stockholm.

Sama miałam tę przyjemność, by uczestniczyć w zeszłorocznym Festiwalu. Ilość zapachów, smaków i intensywność tego wydarzenia przerosła moje wyobrażenia. Tu nie chodzi tylko o jedzenie i picie, ani o fantastyczne popisy kulinarne czołówki szwedzkich mistrzów, a o doznanie, które łączy w sobie wszystkie ludzkie zmysły i sprawia, że człowiek czuje się jednością ze sobą, innymi i światem. Szwedzki fenomen? Być może, a może ja po prostu uwielbiam takie klimaty i wypływa to ze mnie po prostu. W każdym razie serdecznie polecam, aby swój wypad do Sztokholmu planować uwzględniając termin Smaka På Stockholm.

 

More by Gabriela Glajcar