Zaplanuj weekend w Sztokholmie

Wielu marzy, by wybrać się do Sztokholmu choć na weekend, a są i tacy, którzy wypad do stolicy Szwecji planują nawet na zaledwie 1 dzień. Taki wypad przy aktualnym przeliczniku 1 korona SEK =0,46 PLN do tanich zaliczyć nie można, nawet jeśli linie lotnicze kuszą tanimi przelotami. Zanim zabukujesz bilet warto sprawdzić wszystkie koszty.

Za bilet lotniczy z WizzAir w maju (wylot w piątek, a powrót w niedzielę z Katowic-Pyrzowic) zapłacić można od 378 zł do 504 zł w obie strony, warto pamiętać o dodatkowej opłacie za duży bagaż podręczny (56 × 45 × 25 CM), która może wynieść ok. 61 zł. WizzAir lata z Katowic, Gdańska, Warszawy i Poznania ląduje jednak na oddalonym od centrum Sztokholmu o prawie 100 km lotnisku Skavsta. Do kosztów podróży należy dodać więc przejazd autobusem z lotniska
(Flygbussarna.se), który wynosi w obie strony dla osoby dorosłej ok. 280 SEK i trwa ok. 1,5 godziny. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wczesne pory wylotów ze Sztokholm–Skavsta , co oznacza, że swoją podróż powrotną ze Sztokholmu będziemy zmuszeni rozpocząć bardzo wcześnie rano.

Bilety lotnicze Norwigen są droższe, za to lądujemy na lotnisku Sztokholm–Arlanda, oddalonym od centrum stolicy zaledwie ok. 49 km. Zdecydowanie mniej zapłacimy więc za dojazd, tym bardziej, że możemy dotrzeć do miasta już za 30SEK podróżując komunikacja miejską z kartą podróżną SL autobusem 583 do Marsta, a dalej lokalnym pociągiem. Co ważne wyloty do Polski nie wymagają zrywania się z łóżka bladym świtem, startujemy zwykle w okolicach południa.
Za bilet autobusowy (Flygbussarna.se) zapłacimy ok. 200 SEK w obie strony dla dorosłego, za to dojedziemy w 45 min, a autobusy kursują co 10 min z Terminala 5.

Kiedy już wybierzesz sposób dotarcia do miasta otworzą się przed Tobą niezliczone możliwości zobaczenia piękna tej wyjątkowej, skandynawskiej stolicy w jednej z najpiękniejszych pór roku. Sztokholm można zwiedzać na wiele sposobów – podróżując komunikacją miejską z kartą SL , tramwajem, metrem, kolejką naziemną i regionalną – zakup karty kosztuje 20 SEK, natomiast trzydniowe załadowanie na wszystkie strefy dla dorosłego 230 SEK), aktywnym i ceniącym niezależność polecam wypożyczalnię rowerów – The City Bikes (koszt trzydniowej karty
wynosi 165 SEK i można ją kupić tu) lub bezpłatny środek transportu czyli
własne nogi.

Miejsc do zobaczenia i odwiedzenia także tych darmowych nie zabraknie. W kolejnym wpisie podpowiem kilka możliwości.

Zaplanuj weekend i spraw, by Sztokholm stał się częścią Twojej historii!